w trosce

1949-05-25 04:00-nauka-Wycieczka słuchaczy Zakładu Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego do Łowicza i okolic - miniatura

104. około 1949/1950

Wycieczka słuchaczy Zakładu Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego do Łowicza i okolic

Ta fotografia z końca lat 40. mogłaby równie dobrze zostać zrobiona i dwie dekady wcześniej. Łowicz wygląda tu tak, jakby czas się zatrzymał.
Ubóstwo to kwestia społeczna, która mocno zaprzątała uwagę Heleny Radlińskiej i bezpośrednio inspirowała ją do rozwijania teorii, w której zmiana środowiska i warunków życia jest jednym z nadrzędnych celów. W 1929 roku Radlińska zainicjowała kompleksowe badania zespołowe dotyczące wpływu środowiska o bardzo niskim poziomie warunków bytowych na przebieg nauki szkolnej dzieci z tych środowisk.
Wyniki diagnoz tamtego czasu? Studentka Radlińskiej, Eugenia Karwowska, obliczyła, że w badanych rodzinach bezrobotnych jedna poduszka przypadała na dwie osoby, pierzyna na cztery, a kołdra na 10. Inny student, Wacław Henger, wskazywał, że wiele dzieci z biednych rodzin wiejskich głodowało na przednówku. Aleksandra Majewska, analizująca sytuację dzieci na warszawskiej Woli, ustaliła, że połowa badanych przez nią dzieci nie posiadała palta i obuwia, część nie miała bielizny.